Příjmení Janecký

Text dotazu

Dobrý den, rád bych věděl původ jména ,, Janecký ´´

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Janecký vzniklo z osobního jména Jan:

Janek, Janěk – zdrob. z osobního jména Jan; Janec, Janecký, Janeček, Janečka, Janečko, Janeš, Janeba, Janele (něm. zdrob.), Jáně, Janků(j) ( z příd. jm. přivlast.), Jankovec, Jankovič (z přivl. rodině) Jan, Ján – osobní jméno;  z lat. osobního jména Johannes a to z hebr. osobního jména Jochánán = bůh je mocný

Podle statistiky četnosti příjmení na stránkách Ministerstva vnitra ČR http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx žije na území ČR osob s příjmením Janecký 256, s příjmením Janecká 260.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.