Příjmení Janče

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych zjistit původ příjmení "Janče" a v jakém století je o tomto
příjmení první záznam a z jaké lokality ČR.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Janče bylo vytvořenou příponou -če z osobního jména Jan. Toto osobní jméno je hebrejského původu (hebr. Jochanán) a znamená "bůh je milostivý", popř. "bohem daný, milostivý dar boží".

Mezi další takto odvozená příjmení patří např. Janč, Janča, Jančák, Jančík, Jančařík, Jančura, atd.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 30 mužů a 1312 žen s příjmením Janče/Jančová (Jančeová nebylo registrováno, tedy předpokládáme, že ženskou podobou jména Janče je Jančová), viz http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Knihy o původu příjmení bohužel málokdy uvádí informaci, kdy se toto jméno poprvé objevilo, to je již předmětem hlubšího bádání a práce archivů. Tuto službu Ptejte se knihovny neposkytuje.

Dle portálu www.kdejsme.cz bylo nejvíce nositelů příjmení Janče evidováno ve Vlašimi (9), dále v Rumburku (6) či Rokycanech (4).

Použitá literatura:
MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s.
ISBN 978-80-86781-03-8.