příjmení Ivanovský

Text dotazu

Dobrý den,chtěl bych znát původ příjmení Ivanovský a jeho správné skloňování. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Ivanovský bylo odvozeno z křestního jména Ivan, jež je slovanskou podobou původně hebrejského jména Jan (hebrejsky Jochanán = "bůh je milostivý").

V lednu 2010 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 38 mužů a 46 žen s příjmením Ivanovský/Ivanovská (největší výskyt tohoto příjmení je ve Zlíně a Praze).

Příjmení Ivanovský je podstatným jménem, které vzniklo substantivizací adjektiva, skloňuje se tedy jako tvrdá adjektiva, tedy dle vzoru mladý:
Ivanovský, Ivanovského, Ivanovskému, Ivanovského, Ivanovský, o Ivanovském, s Ivanovským.

Zdroje:
* Příruční mluvnice češtiny. 1. vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-134-4.
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/