prijmeni Ivanek

Text dotazu

Dobry den, znate odpoved na otazku, odkud pochazi prijmeni Ivanek. Ivan je mi jasny, ale v jake lokalite vznikl pridavek 'ek'. dekuji moc

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Ivánek pochází z místního jména Ivan. Ivan je slovanská podoba osobního jména Jan, osobní jméno Jan pochází z latinského osobního jména Johannes, a to z hebrejského Jochánán = bůh je mocný.

zdroj : D. Moldanová : Naše příjmení, Praha : Agentura Pankrác 2004