Příjmení Hrk

Text dotazu

Dobrý den,
všimla jsem si zde mnoha dotazů mířících právě k původům příjmení. Mě by
zajímala historie toho mého - Hrková, HRK. Za odpověď bych Vám byla velmi
vděčná.

Odpověď

Dobrý den,

dle příručky "Naše příjmení" od Moldanové, D. je příjmení Hrk ze stejného základu jako příjmení Hrkal. A tedy vzniklo pravděpodobně z přezdívky, která se dávala koktavému, zadrhávajícímu v řeči.

Ke dni 31.1. 2010 žilo v České republice 35 osob s příjmením Hrk/ Hrková. Z toho 19 mužů a 16 žen. Nejčastěji v Mikulově a Karviné.

Zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz/

Hezký den.