příjmení Hrabec

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na původ a význam jména Hrabec. Děkuji moc za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

příjmení  Hrabec má několik možných výkladů původu. Odvozeno mohlo být ze slova hraba = motyka (na Pelhřimovsku) či od slovesa hrabat =  shrnovat hráběmi, přeneseně: chamtivě shánět, snažit se. Příjmení Hrabec, Hrabica byla ovšem pravděpodobně odvozena od zemědělského náčiní.

V roce 2012 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 633  mužů a 621  žen s příjmením Hrabec/Hrabcová.  Podrobnější informace o výskytu těchto jmen na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz .

Zdroje:

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1. vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)