příjmení Hrabě

Text dotazu

Prosím o správný tvar příjmení:
muž Hrabě - žena Hraběová? či Hrabětová,což zní nelogicky,protože se neptám na ženu pana Hraběty.
Děkuji předem za zodpovězení mé možná neobvyklé otázky.

Odpověď

Dobrý den, je to oříšek, ale v knize Naše příjmení v současné češtině naleznete jeho rozlousknutí. Píše se zde: "Podle vzoru "soudce" se skloňují i domácí příjmení typu Dítě, jejich základ se však obvykle ve shodě s rodinnou zvyklostí ( stejně jako u základových obecných podstatných jmen ) při skloňování a přechylování rozšiřuje o kmenotvornou příponu - et: Dítě, 2.p. Dítěte i Dítě, 3.p. Dítěti i Díťovi - Dítětová i Díťová Kníže, 2.p. Knížete i Kníže - Knížetová i Knížová Hrabě, 2.p. Hraběte i Hrabě - Hrabětová ( možný tvar Hrabová se nepoužívá ) popř. Hraběová."

Ke dni 9.5.2007 bylo v České republice 569 žen s příjmením Hrabětová a 36 žen s příjmením Hraběová.

Zdroje:

KNAPPOVÁ, Miloslav. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : Tax Az Kort, 2002. ISBN 80-238-8173-6 (váz.)

http://www.mvcr.cz/sprava/informat/cetnost/index.html