příjmení Houdková

Text dotazu

Dobrý den. Chtěla bych se dozvědět něco o příjmení Houdková a jménu Dominika. To znamená co mohli dělat předkové
nebo z čeho toto příjmení vyplívá. Předem děkuji za vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Houdek pochází z apelativa (tj. slova obecného významu) "houdek"= houslista; dosud nářečí na Chodsku. První zmínky tohoto příjmení jsou datovány již do roku 1388.

Více informací bohužel v příručkách, které máme k dispozici, není uvedeno.

S dotazem se můžete obrátit také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz); v případě zájmu o historii vaší rodiny můžete využít genealogické služby, případně pátrat sama v archivech a matrikách.

Pro zajímavost Vám uvádíme také stručné statistické údaje o příjmení Houdek/-ová. Dle serveru www.kdejsme.cz žije na území České repulibliky 1810 mužů a 1908 žen s tímto příjmením, nejvíce v oblastech Prahy, Plzně, Písku či Brna.

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.