Příjmení Hosnedl

Text dotazu

Dobrý den
Zajímal by mě původ mého příjmení Hosnedl , případně ze které oblasti pochází a co vyjadřuje . Podle jistých informací , které se mi ale nepodařilo potvrdit , prý toto příjmení pochází ze sušicka , přesněji z okolí Annína a ůdajně tak byli nazýváni osoby sloužící na nějaké tamnější tvrzi nebo statku.

Odpověď

Dobrý den,

Vaše informace jsou správné. Dle knihy "Naše příjmení" od Moldanové, D. je příjmení Hosnedl/ Hosnedlová zdrobnělinou z místního jména Haasova samota u osady Stará Dlouhá Ves u Sušice, německy Hosned. (Tato osada je nedaleko Annína, o kterém se zmiňujete.)

Bohužel o tom, zda takto byly nazývány osoby sloužící na některé z tamnějších tvrzí či statků se tato kniha nezmiňuje. Ale domníváme se, že by tato informace mohla být také pravdivá, protože příjmení zprvu často vznikala podle míst, kde daný člověk bydlel. Je tedy možné, že se lidem, kteří zde pracovali na tvrzích či statcích začalo říkat tímto příjmením.

Pro zajímavost ještě uvádíme, že podle statistik ze serveru kde jsme:
www.kdejsme.cz, žilo ke dni 31. 1. 2010 v České republice 569 osob s příjmením Hosnedl/ Hosnedlová. Z toho 284 mužů a 285 žen. Nejčastěji pak právě v Sušici, Praze, Klatovech či Plzni.

Zdroje:

*MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))
* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz/