příjmení Holoubek

Text dotazu

Dobrý den,
nevíte prosím jaký je význam příjmení Holoubek? Moc děkuji za případnou odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

 příjmení Holoubek/ -ová vzniklo ze zdrobněliny apelativa (slovo obecného významu) holub, tedy názvu stejnojmenného ptáka.

 

 V přeneseném významu tímto příjmením tedy, podle knihy Naše příjmení od Moldanové, D., mohl být označen člověk, který se naparoval, či milovník holubů, či ten, který holuby choval, nebo člověk, který má vole.

 

 Pro zajímavost ještě uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v roce 2012 v České repubilice 938 mužů s příjmením Holoubek ( s věkovým průměrem 42 let) a 924 žen s příjmením Holoubková (s věkovým průměrem 44 let). Nejčastěji pak tito žili v Praze či v Brně. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

 

 Zdroje:

 

* http://www.nasejmena.cz

 

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

03.10.2013 15:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu