Příjmení Holínská/Holínský

Text dotazu

Jaký je původ a význam příjmení Holínská / Holínský? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Holínský není bohužel přesně v tomto tvaru v publikacích o původu a významu příjmení uvedeno. Především v knize MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8. jsou však uvedena mnohá další příjmení se stejným jazykovým základem, tedy Vám uvádíme dostupné varianty, jak mohlo příjmení Holínský vzniknout.
Příjmení se základem Hol(l) - původ v jmenném tvaru přídavného jména holý ve významu lysý, bezvousý, ale také chudý; takto vzniklá příjmení např. Hola, Holák, Holáček, Holadík, Holan, Holanec, Holásek, Holec, Holeček, Holenda, Holeš, Holík (též původ ve slovu obecného významu holík= bezvousý, otrhaný člověk), Holín (přídavné jméno přivlastňovací k Hola, též ze stejnojmenného místního názvu), Holina (z názvu pozemku, holé, nevzdělané půdy, Holinka, Holiš (= též chudák, holobrádek), Holna, Holoda, Holý.
Další příjmení Holík - od tohoto odvozená příjmení Holina, Holinek, Holínek - viz příjmení Hol. Taktéž souvisí s příjmením Holena, které má původ ve slovu holeň, holenní kost; vysoké boty.

Pro získání skutečně přesného významu Vám doporučujeme kontaktovat Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/), kde Vám odborníci jistě podají přesnou odpověď.

Dle stránek www.kdejsme.cz žije na území ČR 19 mužů a 19 žen s příjmením Holínský/-á; nejvíce v oblasti Jaroměře, Prahy, Uherského Brodu, Černošic či Náměšti nad Oslavou.