Příjmení Hlaváček

Text dotazu

Dobrý den, zajímám se o vznik a význam příjmení HLAVÁČEK.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Hlaváček patří mezi nejužívanější příjmení v ČR.

Uvedené příjmení má několik možných původů svého vzniku. Nejčastěji bylo pravděpodobně odvozeno od hlavy (nositel tohoto jména měl něčím nápadnou hlavu), mohlo se ovšem jednat i o člověka tvrdohlavého, neústupného (s beraní hlavou). Taktéž se mohlo jednat o člověka, který bydlel v domě s domovním znamením v podobě hlavy. Slovo "hlaváč" se již před staletími používalo také pro člověka s vyšším postavením. V některých dialektech se "hlaváčem" nazývalo podvržené dítě. Vyloučená není ani možnost odvození jména od rostliny nazvané hlaváček.

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)