Příjmení Haštava

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mě význam a původ příjmení Haštava. V 17. století bylo příjmení psáno jako HAŠTABA. Moc děkuji za případnou pomoc v mém pátrání.
Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

bohužel jsme v dostupných zdrojích (jejich seznam níže) nenašli příjmení Haštava (event. Haštaba) a vysvětlení jeho původu a významu.

Můžeme Vám tak nabídnout pouze význam příjmení, která se nejvíce blíží Vámi hledanému. Existuje skupina příjmení, která jsou odvozena od základu Haš, které má původ v osobním jménu Haštal a to z latinského Castulus = čistý. Mezi takto odvozená příjmení patří např. Háša, Hašák, Hašek, Hašana, Haškovec, apod. Zda bylo podobně odvozeno i Vaše příjmení, se však můžeme pouze dohadovat.

Doporučujeme Vám obrátit se s dotazem na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/), kde Vám jazykoví odborníci jistě poskytnou přesnější odpověď.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky příjmení podle webových stránek www.kdejsme.cz. V ČR žije 12 mužů a 12 žen s příjmení Haštava/-ová, nejvíce v okolí Blatné, Příbrami, Prahy a Kladna.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

 * Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

* Kotík, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897