příjmění Hankoci a Harnach

Text dotazu

Dobrý den.
Zajímalo by mě prosím Vás jak vzniklo a jakého původu je příjmění Hankoci a Harnach.
Děkuji za Vaši odpověď

Odpověď

Dobrý den,

konkrétně příjmení Hankoci není bohužel v nám dostupných publikacích uvedeno. Pravděpodobně ovšem bude stejného původu jako příjmení Hank, Hanko, která byla odvozena z domácí podoby osobního jména Johannes.

Příjmení Harnach bylo dle knihy "Německá příjmení u Čechů" odvozeno z raně hornoněmeckého slova hardenack = tvrdošíjný, jiní jazykovědci příjmení vykládají z lužické podoby křestního jména Ernst.

V lednu 2010 v České republice žilo dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" pouze 6 mužů a 2 ženy s příjmením Hankoci/Hankociová, příjmení se vyskytuje v Praze a Lounech a 23 mužů a 31 žen s příjmením Harnach/Harnachová (příjmení se nejčastěji vyskytuje v Brně a v Ústí nad Orlicí).

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx

* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/