Příjmení Hadač

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat, od čeho je odvozeno příjmení Hadač? Od hadů nebo od hádače(kdo hádá)?
děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Hadač je odvozeno od apelativa (tj. slovo obecného významu) hadač = ten, kdo hádá/předpovídá (budoucnost). Stejně vzniklo např. příjmení Hadáček.

Podle statistik četnosti příjmení na stránkách www.kdejsme.cz žije v ČR 344 mužů a 348 žen s příjmení Hadač/-ová, nejvíce v oblasti Třeboně, Českých Budějovic, Prahy; dále např.  Plzně či Berouna.

Použitá literatura:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.