Příjmení Gaudek

Text dotazu

Dobrý den,zajímal by mě původ příjmení Gaudek.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Gaudek je odvozeno od latinského osobního jména Gaudentius, což je latinský překlad jména Radim (pro zajímavost: jméno Radim je slovanského původu a znamená "ten, kdo má rád mír/svět", taktéž se vykládá jako "radostný, radující se").

Dle stránek www.kdejsme.cz žije v ČR 23 mužů a 19 žen s příjmení Gaudek/Gaudeková (varianta Gaudková se vyskytuje v 8 případech).  Nositele tohoto jména můžete najít nejvíce v okolí Děčína a Prahy, v menší míře Kladno, Česká Lípa či Kroměříž.

Použitá literatura:

* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

Kniha je k dispozici v digitální knihovně Kramerius na adrese http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=22709&author=

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2010. 783 s.