Příjmění Frančiak

Text dotazu

Dobrý den,chtěla bych zjistit původ příjměníFrančiaková.

Odpověď

Dobrý den,
Příjmení Frančiaková bohužel není uvedeno v publikacích o původu příjmení, které máme k dispozici, ovšem domníváme se, že patří do stejné kategorie s příjmeními Franče, Fanček, Frančík, Frančák, Frančlík. Tato příjmení jsou odvozena od osobního jména Franc či domácí podoby jména František. Toto osobní jméno je italského původu, pochází od sv. Františka z Assisi (rozeného Giovanni Bernardone), kterého otec nazýval v dětství pro jeho znalosti francouzštiny "Francesko", tj "Francouzek"; základem je germánské "franko", tj. s vobodný muž, chlap.

Dle webové stránky www.kdejsme.cz žije v České republice 26 mužů a 30 žen s příjmením Frančiak/-ová, nejvíce v oblastech Jeseník, Dobruška, Rumburk či Praha.

Použitá literatura:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení.  Praha: Agentura Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ISBN 9788086781037.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-20-200-1888-5.