Příjmení Fanta

Text dotazu

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o informaci o
původu českého příjmení FANTA. Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Fanta bylo spolu s dalšími (např. Fantal, Fantík, Fantiš aj.) odvozeno od příjmení Fant, které pochází ze jména obecného významu "fant" = zástava; vrtkavý, marnivý mladík.
Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území
1011 mužů a 1016 žen s příjmením Fanta/Fantová.

Použité zdroje:
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. Str. 48.
ISBN 978-80-86781-03-8.
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR -
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx