Příjmení Ent

Text dotazu

Dobrý den! Chtěla bych zjistit pokud možno nejvíce o historii příjmení Entová/Ent. Moc by mě zajímala jeho historie či co se o něm ví. Předem děkuji za odpověď!

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Ent/ Entová vzniklo stejně jako příjmení Endt ze středohornoněmeckého (12.-16. stol.) apelativa (=slovo obecného významu) ende = konec; začátek; směr; také knír.

Pro zajímavost uvádíme že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v roce 2011 v ČR 122 osob s tímto příjmením. Z toho 51 mužů a 71 žen. Nejčastěji pak v Tachově, Ústí nad Orlicí či Táboře.

Pokud byste měla zájem o nějaké další informace o Vašem příjmení, možná byste se mohla obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český, kde by Vám jazykoví odborníci pravděpodobně mohli poskytnout ještě nějaké další informace.

Zdroje:

* http://www.kdejsme.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)