Příjmení Engelthaler

Text dotazu

Prosím, jaký původ má příjmení Engelthaler, co znamená a jak se správně
vyslovuje?

Velice Vám děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Engelthaler bohužel v příručkých o původu a významu příjmení není, ovšem naleznete zde velmi podobně znějící Engelhart. V podstatě všechna příjmení začínající na Engel- mají původ buď v německém slově Engel= anděl nebo v osobním jménu Engelbert, Angelbrecht = obě znamenají "zářící jako anděl". Engelhart má pak význam silný jako anděl.
Výslovnost v příručkách bohužel není uvedena, avšak lze předpokládat, že tato příjmení již mají počeštěnou výslovnost, tedy nijak výrazně odlišnou od psané podoby.

S dotazem se můžete obrátit také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna), kde Vám jazykoví odborníci jistě podají uspokojivou a přesnou odpověď.

Pro zajímavost uvádíme statistiky Ministerstva vnitra ČR z roku 2009 o četnosti výskytu příjmení na území ČR (naleznete je na adrese http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx , které evidují 53 mužů a 37 žen s tímto příjmením.

Použitá literatura:
MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.