příjmení Elner a Hložek

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ příjmení Elner a Hložek. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Hložek je zdrobnělinou apelativa (tj. slova obecného významu) "hloh"; obdobně vzniklá příjmení jsou např. Hlošek, Hložánek, Hložanka, Hložný či Hlůžek.

Příjmení Elner není bohužel uvedeno v knihách, které máme dostupné k hledání původu příjmení. S dotazem se můžete obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR , kde by Vám odborníci  na český jazyk měli poskytnout přesnou odpověď. Informace o poradně naleznete na adrese http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Pokud by Vás zajímaly statistiky týkající se četnosti příjmení v ČR, doporučujeme Vám stránky www.kdejsme.cznebo www.nasejmena.cz.

Použitá literatura:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.