Příjmení Duraj a Stalmach

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych zjistit původ příjmení
"Stalmachová" a "Duraj". Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
dle knihy "Německá příjmení u Čechů" patří příjmení Stalmach mezi příjmení odvozená z povolání, konkrétně z povolání kolaře - Stellmach (slezská podoba), Stal(l)mach. Názvem Stalmach byla pojmenována i samota u Těšína.

Druhé Vámi uvedené příjmení Duraj bohužel není v nám dostupných publikacích vysvětleno. Patrně se bude jednat o příjmení slovenského původu. Je možné, že se jedná o slovenskou obdobu českých příjmení Důra, Dura (z ženského osobního jména Doroth(e)a = darovaná) či Duran (nářečně = durný, silný, ale i přihlouplý, bláznivý).

V lednu 2010 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 63 mužů a 68 žen s příjmením Stalmach/Stalmachová (největší výskyt tohoto příjmení je v Havířově a Ostravě) a 183 mužů a 195 žen s příjmením Duraj/Durajová (příjmení se vyskytuje všude po republice, nejčastěji ovšem v severní Moravě).

Se svým dotazem se můžete zkusit obrátit také na:
* Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV:
* Jazykovou poradnu JÚĽŠ SAV: http://www.juls.savba.sk/poradna/index.html

Zdroje:
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.))
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/