příjmení Došlová

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jaký je původ příjmení Došlová (mužské Došla).

Odpověď

Dobrý den,

příjmení,  které vás zajímá, patří mezi příjmení, která vznikala ze slovesa,  příčestí minulé,  s předponou do-, znamená ukončení činnosti; vesměs se jedná o přezdívky, narážející na určitou událost, jako např. Doskočil, Dostoupil, Dostrašil, Dospěl,...Vaše příjmení sice není přímo vyjmenované mezi příklady, ale vše nasvědčuje tomu, že vzniklo podobným způsobem jako ta vyjmenovaná; není ale tak běžné jako např. Dostál. Podle statistik na stránkách Ministerstva vnitra je příjmení Došlová na 42828. místě, četnost 45; Došla na 42822. místě, četnost 46.

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Příjmení Došel je zmiňováno v monografii o příjmení v kapitole - Příjmení znamenající konání a chování lidí.

Zdroj: KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897.