Příjmení Cvach

Text dotazu

Hezký večer,

ráda bych se dozvěděla jaký význam a původ má příjmení Cvachová.
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

při hledání původu příjmení Cvachová/Cvach jsme narazili na několik možných interpretací.

Dle slovníku Naše příjmení je příjmení Cvach odvozeno snad z osobního (tj. křestního) jména Svatomír, které nese význam mírumilovný. V moravském nářečí bylo rovněž běžné sloveso cvachtat = popohánět. Obdobami jsou příjmení Cvacho, Cvachoušek, Cvachovec.

(MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.)

Publikace Německá příjmení u Čechů uvádí, že české Cvach je dost možná počeštěným německým příjmením Zwach, které je odvozené z německého Zwack – tedy hřebík - přezdívka pro malého člověka.

(BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.)

Jak vidíte, výklad některých příjmení nemusí být úplně jednoznačný. Vznik příjmení se může lišit například dle místa a času vzniku a procházet různým komolením.

Pro zajímavost můžeme uvést, že dle statistik je žen s příjmením Cvachová v ČR 183 a nejhustější je výskyt tohoto příjmení v okrese Blatná. (http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Cvachov%C3%A1/hustota/)

Pokud by Vás dále zajímaly statistiky, co se týče četnosti příjmení v České republice, doporučujeme Vám využít stránky www.kdejsme.cz či www.nasejmena.cz. Naleznete zde četnost výskytu příjmení u žen i mužů, rozložení dle jednotlivých krajů či věkový průměr.

Použité zdroje

Při zjišťování etymologie příjmení jsme nahlédli i do těchto pramenů:

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.