příjmení Chromík

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vznik/význam příjmení Chromík.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Chromík má základ v příjmení Chrom, které je odvozeno z jmenného tvaru přídavného jména chromý. Obdobně vznikla příjmení Chromčák, Chromčík, Chromec, Chromecký, Chromek, Chromák, Chruma, apod.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistky četnosti výskytu příjmení v ČR dle stránek www.kdejsme.cz. v ČR žije cca 147 mužů a 164 žen s příjmením Chromík/-ová; nejvíce v oblastech Vsetína, Havířova, Ostravy, Jeseníku či Prahy.

Použitá literatura:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.