příjmení Chomát

Text dotazu

Dobrý den chtěl bych se zeptat na původ příjmení Chomát. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

publikace, ze které čerpáme informace o původu příjmení (MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (2. v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ISBN 978-80-86781-14-3.), uvádí dvě  možná vysvětlení původu a významu příjmení Chomát.

První z nich je význam pomocí srovnání s moravským přídavným jménem "chomolý", které znamená komolý a druhé vysvětlení je pomocí podstatného jména "chomout"  neboli část postroje, přeneseně ve smyslu neohrabaný člověk.

 Na adrese www.kdejsme.cz naleznete statistiky výskytu příjmení v ČR, pro zajímavost Vám uvádíme příjmení Chomát. Podle těchto statistik žije v ČR 174 mužů a 205 žen s příjmením Chomát/-ová, nejčastěji v oblasti Prahy, Sedlčan, Tábora či Benešova.