Příjmení Cerman

Text dotazu

Dobrý den, chtěta bych se optat na původ příjmení Cerman/ová. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Cerman/-ová je počeštěnou podobou příjmení Zehrmann, které pochází z německého "zern"= hodně utrácet za jídlo a pití, též přezdívka žroutovi.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky výskytu příjmení v ČR, a to dle stránek www.kdejsme.cz

. V České republice žije cca 579 mužů a 594 žen s příjmením Cerman/-ová; nejvíce v oblastech Vrchlabí, Semil, Prahy či Jablonce nad Nisou.

Použitá literatura:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.