příjmení Čermák

Text dotazu

Dobry den.chtel bych zjistit vznik a puvod prijmeni Čermák. dekuji.

Odpověď

Dobrý den, v knize "Jména tajemství zbavená" se o původu příjmení Čermák píše:
"Jméno patří do kategorie těch, jež byla dávána "podle vlastností tělesných a duševních". Dochovaná varianta Črmák ukazuje, že jde o jméno ze staročeštiny; čermný = stč. červený. (...) Předkové Čermáků tedy museli být nějak nápadní svou červeností (červená pleť, červené (zrzavé) vlasy). Mohlo to ovšem být také pojmenování pro sedláka, jenž hospodařil na polích s červenou půdou apod.
Nelze ani vyloučit, že prapředek dostal jméno třeba kvůli hezkému hlasu.
Nebo mohl tohoto ptáčka (pozn. rehek zahradní:
http://www.ifauna.cz/clanky/clanek.php?id=3104&roc=15) chovat v kleci a důvodem mohla být i předkova neposednost, nevrlost, pohyblivost, neboť onen ptáček s narudlou hrudí "je znám vůbec svým nápadným pohybem: hlavičkou kývá a ocáskem potřásá". A ještě jeden hodně pozapomenutý už význam pojmu "čermák", a to zástupné slovo pro čerta, ďábla, satana...jde patrně o tzv. slovo tabuové, jež se nesmělo pronést, aby se jím onen pekelník nepřivolal." ( MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2.vyd. Praha : Epocha, 2002. s.40-41.)

Ke dni 9.5.2007 žilo v České republice 7944 mužů a 8447 žen s příjmení Čermák/Čermáková. Jedná se o dvacáté šesté nejužívanější příjmení v ČR. Statistiky Ministerstva vnitra ČR:
http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx.