příjmení Čečák

Text dotazu

Zdravím. Čtu právě Přemyslovskou epopej od V. Vondrušky a v ní je několikrát zmíněn velmož Čéč z Budivojovic. Ten tento svůj dvorec směnil s Přemyslem 2. Otakarem a ten na jeho místě založil nynější České Budějovice. Můj kamarád ze studií se jmenuje Čečák. Příjmení velmi podobné příjmení Čéč. Bylo by možno se domnívat, že by mohl mít za předka zmíněného velmože Čéče?

Odpověď

Dobrý den,

vysvětlení původu příjmení Čečák jsme našli v známé knize o příjmeních:

příjmení  Čečák je zhrubělá podoba staročeského osobního jména Čieč, původně Čáč (vyskytuje se u Kosmy); domácí tvar z osobního jména Čekan = očekávaný; ze stejného základu i příjmení Čeček (doloženo z r. 1388 - Johannes Czeczek), Čečil, Čečka, Čečko, Čečman

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Čéč z Budivojovic, + asi 1270, byl vlastníkem území, na němž byly založeny České Budějovice. Pocházel z východních Čech z panského rodu ze Železnice s erbem dvou zkřížených berlí nebo háků. Jeho předek Čéč byl 1172 až 1183 nejvyšším dvorským sudím. Týž úřad zastával 1205 - 1216 i jeho příbuzný Budivoj, jemuž Přemysl Otakar II. (asi 1233 - 1278) daroval území na pravém břehu Vltavy při soutoku s Malší.

Zdroj: Encyklopedie Českých Budějovic. České Budějovice:  Nebe, 1998.

Další odkaz:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3%A9%C4%8D

Spíš než k domněnce o předkovi Čéčovi ze 13. století bychom se přikláněli ke Kosmovi - Kosmas (asi 1045 – 21. října 1125) byl první známý český kronikář, autor Kroniky české (Chronica Boemorum) a v letech 1120 až 1125 děkanem pražské kapituly při sv. Vítu. Takřka všechny informace, které jsou dnes o něm známé, pocházejí z jeho kroniky, kde se několikrát zmínil o sobě a svých příbuzných. Na svou dobu se dožil vysokého věku, asi 80 let.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmas

Podle statistiky na stránkách ministerstva vnitra je příjmení Čečák na 33990. místě, četnost 98 nositelů příjmení Čečák (Čečákových – žen je 95).