Příjmení Casek

Text dotazu

Dobrý večer, chtěla bych zjistit něco o původu příjmení "Casková". Nikde jsem nenašla jedinou informaci o něm. Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,

 Citujeme z publikace D.Moldanové : Naše příjmení, Praha : Agentura Pankrác

2004 :

Příjmení Casek (Casková), Cásek pochází z domácké podoby osobního jména obsahujícího skupinu -ds.

Pro další vysvětlení se laskavě obraťte na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.

Více informací se nám bohužel nepodařilo vyhledat. Pro zajímavost tedy alespoň uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v roce 2011 v České republice 279 osob s příjmením Casek, Cásek, Casková, Cásková. Z toho 67 mužů a 212 žen. Zajímavé je, že podle těchto statistik nežil v této době ani jeden muž s příjmením Casek, oněch 67 mužů jsou Cáskové s dlouhým á. Nejčastěji pak tito žijí/žili v Prostějově, Praze, Brně či Hradci Králově.