příjmení Bynoe

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím poradit se skloňováním anglického příjmení Bynoe? Nejsem si jistá, zda se bude skloňovat podle vzoru pán či muž. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

je-li na konci příjmení cizího původu jiné samohláskové písmeno než -u/-ú, tvarotvorným i  slovotvorným základem je plná podoba příjmení .
Příklady:

Defoe /dyfou/, 2. p. Defoea-Defoeová i Defoe Moe /mú/, 2.p. Moea-Moeová/múová/ i Moe Bjorneboe /bjernbú/, 2. Bjorneboea-Bjorneboeová /bjernbúová/ i Bjorneboe

Příjmení cizího původu se všechna skloňují podle vzoru "pán". Vzhledem k neobvyklosti zakončení tohoto typu v češtině se připouští matriční zápis ženského příjmení i v podobě nepřechýlené.

zdroj M. Knappová : Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : AZ KORT, 2002