příjmení Burianec a Frodl

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych zjistit původ a význam příjmení Burianec a Frodl.

Odpověď

Příjmení Burianec je příbuzné příjmení Burian. Původ jména má být staročeskou variantou jména apoštola Jana.Tomáš Štítný ze Štítného ve svém díle poznamenal: "Lidé ctie (...) svatého Jana Světlého , jemuž sú buryan zděli (dali přezdívku), aby krúpy nebili." Kořen "bur-" je základem pojmů bouře i bouřiti. To vedlo k interpretacím "Bur Jana" či "buryana" jako "bouřícího Jana". Lidé se k tomuto světci za bouří modlili.
O příjmení Frodl se toho moc neví. Pochází ze středohornoněmčiny (od 12. do 16. století).
Frodl = protřelý, prohnaný. Také je příbuzný s kmenem příjmení Frod, což znamená moudrý.

(In: MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená. Malá encyklopedie 250
nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002, s.36-37.
      MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010, s.53.)