příjmení Břeský

Text dotazu

Rád bych se zeptal, odkud pochází a jaký význam nese příjmení Břeský.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Břeský se vyskytuje pouze v jediné publikaci o původu příjmení, a to Naše příjmení od Antonína Kotíka.

Zde je uvedeno, že příjmení je odvozeno ze slov březí nebo břehu.

V knize Naše příjmení od Dobravy Moldánové lze najít pouze tvar Břeska, které je odvozeno z nářečního slova březa = bříza.

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti příjmení v České republice, doporučujeme využít stránky www.kdejsme.cz nebo www.nasejmena.cz, kde naleznete informace o počtu obyvatel v jednotlivých krajích, zastoupení mužů a žen či věkový průměr nositelů daného příjmení.

Pokud byste měl zájem o podrobnější informace o původu příjmení, můžete se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk českých http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Použitá literatura:

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.