příjmení Břeský

Text dotazu

Rád bych se zeptal, odkud pochází a jaký význam nese příjmení Břeský.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Břeský se vyskytuje pouze v jediné publikaci o původu příjmení, a to Naše příjmení od Antonína Kotíka.

Zde je uvedeno, že příjmení je odvozeno ze slov březí nebo břehu.          

V knize Naše příjmení od Dobravy Moldánové lze najít pouze tvar Břeska, které je odvozeno z nářečního slova březa = bříza.

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti příjmení v České republice, doporučujeme využít stránky www.kdejsme.cz nebo www.nasejmena.cz, kde naleznete informace o počtu obyvatel v jednotlivých krajích, zastoupení mužů a žen či věkový průměr nositelů daného příjmení.

Pokud byste měl zájem o podrobnější informace o původu příjmení, můžete se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk českých http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Použitá literatura:

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

22.01.2015 14:47

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu