Příjmení Blažek

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o význam příjmení Blažek / Blažková. Kdesi jsem se před mnoha lety dozvěděla, že snad pochází z latinského slova "blasius", ale moc se mi to nezdá, budu ráda, když mi tento dotaz zodpovíte.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příručky se shodují v tom, že příjmení Blažek pochází z řeckého osobního jména Blasios (lat. Blasius), které je překládáno jako neobratný. Svatý tohoto jména byl mučen a sťat v roce 316; je pokládán za patrona tkalců a lékařů (sám snad měl být proslulý v tomto oboru).
Mates ve své knize "Jména tajemství zbavená" dále uvádí, že řada jazykovědců poukazuje - s argumenty ovšem velmi spornými - na obsah jména, jímž mělo být snad "nějak postižený", "s vadou řeči" (koktavý, bleptavý) či vůbec nějak neobratný, nešika.
Každopádně se jedná o velmi starou podobu příjmení, již v roce 1255 bylo doložen Blassiek, v roce 1564 bylo uvedeno Bláhu jinak Blažka ze Žebic a v roce 1567 se již setkáváme s Blažej jinak Blažek.
Pokud by Vás zajímaly také statistiky četnosti výskytu příjmení v České republice, doporučujeme Vám stránky http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php či http://www.kdejsme.cz/

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.
MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.