Příjmení Blatoň

Text dotazu

Dobrý den,
viděl jsem zde mnoho dotazů na původu příjmení.
Zajímal by mě původ jména Blatoň.
Za odpověď velmi děkuji a přeji příjemný zbytek dne.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Blatoň jsme v našich zdrojích jsme nalezli.Slovník jazyka českého uvádí pouze výraz Blatka, Blaťačka = obyvatelé jihočeských Blat, Blaťan
(-nka) = obyvatel vsi Blata.
Všechny tyto výrazy mají základ v podstatném jm.pomnožném blata = blátivý, bahnitý nebo močálovitý kraj.

zdroj : Fr. Trávníček. Slovník jazyka českého, Praha : Slovanské nakladatelství 1950.

Doporučujeme Vám obrátit se ještě na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz.