příjmení Bernátek

Text dotazu

Dobrý den. Rád bych se zeptal, jaký je původ příjmení BERNÁTEK, co znamená a jestli nemá původ někde cizině (Itálie). Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Bernátek, dle příručky "Německá příjmení u Čechů" od Beneše, J., vzniklo z osobního jména Bernard, které k nám proniklo prostřednictvím církve z německa, nelze však, dle této příručky, tvrdit, že je křestní jméno Bernard, jméno německé. Toto jméno bylo totiž dávano po cisterciáckém světci Bernardu de Clairvaux. Který pocházel z Francie.

Pro zajímavost uvádíme, že podle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo ke dni 31. 1. 2010 v České republice 409 osob s příjmením Bernátek/ Bernátková.
Z toho 209 mužů a 200 žen. Nejčastěji pak ve Zlíně, Rožnově nad Radhoštěm a Luhačovicích.

Zdroje:

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)
* Kde jsme: www.kdejsme.cz