příjmení Benáčan

Text dotazu

Dobrý den,ráda bych se dověděla něco o původu a příjmení Benáčan. Dalšího Benáčana jsem objevila v Texasu.Zatím největší překvapení způsobil jakýsi Simuel Benacan,který žil koncem 15.století ve Španělsku A pravděpodobně se po vyhnání Židů ze země usadil v jiné části Evropy.

Odpověď

Dobrý den, něco málo jsme o příjmení Benáčan zjistili, ale více by vám možná poradili odborníci (genealogové, jazykovědci - doporučujeme přehled zdrojů na úvodní stránce naší služby). Španělské nebo cizí jméno Benacan velmi pravděpodobně nebude mít nic společného s tímto českým příjmením. Z toho prostého důvodu, že shoda je z velké části založena na zakončení, -an/-an. A v obou jazycích jde o koncovky, které se objevují i u zcela jiných jmen. České -an je pak příponou, pomocí níž se odvozují jména na základě místa. Např. Pražan, Angličan, atd. Proto je docela pravděpodobné, že vaše příjmení souvisí s Benátkami.
Nasvědčují tomu i záznamy v Berní rule (což je soupis daňových povinností obyvatel Čech z roku 1654). V rejstříku Berní ruly jsme našli dvojí výskyt jména Benáčan (Svatý Jakub, okr. Kutná Hora; a Teplýšovice okr. Benešov).
Zajímavý je první údaj, protože ve stejné lokalitě se objevuje také jméno Benátčan (Svatý Jakub, okr. Kutná Hora). V příslušném svazku Berní ruly (Kraj Čáslavský, sv. 1, s. 265) je uveden Matěj Benáčan (zahradník), dále pak mezi údaji o zahradách je uvedena Benátčanova zahrada. Soudíme, že v 17. století mohl být rozdíl Benáčan/Benátčan vnímán jako nevelký (pravopis byl mnohem rozkolísanější než dnes) a pravděpodobně jde o tutéž osobu.

Pokud jde o současný výskyt, podle statistik na stránkách ministerstva vnitra bylo v r. 2007 v České republice 19 žen a stejný počet mužů s tímto příjmením.
Nastíněnou teorii berte prosím jako hypotézu, která se nám jeví jako pravděpodobná, nicméně by bylo třeba ji ověřit bádáním v archivech a matrikách, popřípadě konzultovat s odborníky.

Prameny:
Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651 / sestavili Václav Červený & Jarmila Červená. -- 1. vyd.. -- Praha : Libri, 2003. -- 2 sv. ; 32 cm

Berní rula. sv. 10, Kraj Čáslavský. 1. [díl] / zprac., úvodem, tb., rejstříkem a mapami opatřil František Beneš. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1954. -- 454, [1] s. : [1] obr. příl. [1] barev. mp. ; 4°

Berní rula. sv. 11, Kraj Čáslavský. 2. [díl] / zprac., úvodem, tabulkami, [místním] rejstříkem a mapami opatřil František Beneš. -- 1. vyd.. -- Praha
: SPN, 1955. -- [2] s., s. 463-1066, [1] s. : [1] tb. [1] barev. mp. [1] obr. příl. ; 4° + 2 vol. příl.

Berní rula. Sv. 19, Kraj kouřimský. Díl 2 / Zprac. ... tb., rejstříkem osob, míst a mapami opatř. Marie Haasová-Jelínková. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1952. -- S. [1], 489-877, [1] s. : [1] obr. příl. [2] barev. mp. ; 4°

Berní rula. Sv. 18, Kraj Kouřimský. Díl 1 / Zprac. Marie Haasová-Jelínková.
-- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1952. -- 480, [1] s. : [1] obr. příl. ; 4°