Příjmení Bartyzal

Text dotazu

Hezký den, pomůžete mi prosím s hledáním původu a významu příjmení Bartyzal? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Bartyzal je odvozeno od osobního jména Baltazar. Toto jméno je babylonského původu a znamená "ochraňuj život králi", popř. "(bůh) Bál ať ochrání krále".

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky výskytu příjmení v ČR dle stránek www.kdejsme.cz

. V České republice žije cca 103 mužů a 113 žen s příjmením Bartyzal/-ová, nejvíce v oblastech Českých Budějovic, Třeboně, Prahy či Kadaně.

Použitá literatura:

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.