příjmení Bajtek

Text dotazu

Dobrý den, prosím o vysvětlení příjmení Bajtek. Předem děkuji za jakékoliv zjištěné informace.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Bajtek bohužel není uvedeno v žádné publikaci o původ a významu příjmení, které máme k dispozici.

S dotazem Vám doručujeme obrátit se na  Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/ ), kde Vám snad odborníci na český jazyk poskytnou uspokojivou odpověď.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR dle stránek www.kdejsme.cz. V České republice žije přibližně 145 mužů a 160 žen s příjmení Bajtek/Bajtková (varianta Bajteková se zobrazila pouze u dvou žen). Nejvíce nositelé tohoto příjmení žijí v okolí Třince, Frýdku-Místku, dále poté Ostravy, Havířova či Bílovce.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* Kotík, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.