příjmení a pátrání po předku

Text dotazu

dobrý den. chtěla bych jsem se dozvědět něco o svém pradědečkoví. vím jen to, že byl čech a jak se jmenoval. pak odcestoval na podkarpatskou rus a ztratil se. kam bych se mohla obratit? díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v rámci služby Ptejte se knihovny Vám můžeme poskytnout pouze informace o významu příjmení či osobního jména. Co se týká zjišťování genealogických informací, tj. informací o historii rodiny, nemáme pro tyto služby vhodné zdroje ani časové možnosti.  Pokud byste se chtěla dopátrat více o životě a osudu Vašeho pradědečka, zajímavé a užitečné odkazy naleznete na stránkách služby Ptejte se knihovny, konkrétně http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/genealogie-vyklad-jmen-1 a http://www.ptejteseknihovny.cz/odkazy/genealogie-prameny-literatura/view.

Určitě bychom Vám také doporučovali využít aplikaci Ministerstva vnitra ČR "Archivní sbírky a fondy v ČR" (http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice-386553.aspx), kde můžete dohledat archivní fondy, jejich popis, obsah a přístupnost v ČR. Zajímavé by pro Vás také mohly být matriky, kde lze najít důležitá životní data a události; seznam již digitalizovaných matrik naleznete na adrese http://www.genealogie.cz/aktivity/digitalizace/.

Velmi pěkně je obecný postup pro dohledání předků popsán v nedávno zodpovězeném dotazu této služby, konkrétně ho naleznete v archivu na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2013/historie-rodiny/.

Pokud by Vás zajímal výklad příjmení Vašeho pradědečka, tj. Štus, dle knihy Naše příjmení od Dobravy Moldánové pochází z apelativa, tj. slovo obecného významu, "štus"= hromada, hranice, vrstva.

Statistické informace o četnosti příjmení v ČR jsou přístupné na stránkách www.kdejsme.cz; dle nich žije v ČR cca 20 mužů a 14 žen s příjmením Štus/-ová; nejvíce v oblastech Kolína, Bohumína, Poděbrad či Kralovic.

Použitá literatura:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Přejeme Vám hodně štěstí při Vašem dalším pátrání po historii Vaší rodiny.      

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

21.06.2013 12:43

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu