příjmení

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych zjistit původ
příjmení''Košťál,, Děkuji za ochotu

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Košťál bylo odvozeno od stejného slova obecného významu, také jako přezdívka pěstiteli zeleniny, další možný původ ještě z místního jména Košťálov. Podrobnější informace k tomuto příjmení uvádí Vladimír Mates ve své publikaci Jména tajemství zbavená: "Příjmení Košťál mohlo vzniknout "podle zaměstnání". Košťálem nazývali naši předkové nejen "nožičku", ale byl to u nich i výraz jak pro sazeničku zelí, tak pro celou hlávku. Ten název mohl přejít i na pěstitele, tedy na zahradníka. Nikoliv sadaře nebo toho, kdo se zabýval okrasným zahradnictvím v zámeckých a jiných parcích, ale na toho, co dodával tam i onam ony výpěstky na masivní nožičce. Existoval pro něj i výraz košťálník. Košťál byl symbolem tvrdosti. To dokazuje i dvojí místní název Košťálov. Původně tak byly pojmenovány hrady (a vesnice až po nich). Bylo do nich "jazykově zazděno" i přání stavitelů a hlavně majitelů, aby hrady byly pevné, odolné, tvrdé jako je košťál. Naprostou obdobou jsou i návzy hradů Kost a Pecka. Košťál taky s kostí souvisí. Jazykovými kořeny i kvůli té tvrdosti. Slovenský koštial je jak naším košťálem, tak i kostí.

Přívlastky spojené s košťálem mohly být rovněž přeneseny jako přání na dítě (tzv. jméno ochranné), aby se takovým stalo, nebo naopak to mohla být charakteristika dospělého, který už takový byl."

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 92. ISBN 80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl. Praha: Epocha, 2003. Str. 154-155. ISBN 80-86328-30-9.