Prijmeni

Text dotazu

Dobrý den, velice by mě a moji rodinu zajímalo od kud vzniklo naše příjmení ,, Tuza “ . K žádnému českému nám to nesedí, tak prosíme o pomoc . Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

nositelů příjmení Tuza/Tuzová není v České republice příliš mnoho. Konkrétně se jedná o  53 mužů a 61  žen. Tento nepočetný výskyt pravděpodobně zapříčinil, že příjmení není jako samostatné heslo uvedeno v žádné nám dostupné literatuře o českých příjmeních. Nám dostupné příručky uvádějí pouze nejbližší podobné příjmení  Tuzar (ze středohornoněmeckého tuze = tiše, klidně) či Turza ( patrně ze středohornoněmeckého turse = obr, popřípadě z tur (hospodářské zvíře) + přípona ).  Nejvíce osob s tímto přímením ovšem žije v Maďarsku. Je tedy možné, že konkrétně příjmení Tuza má maďarský původ. Případný maďarský původ a  výklad příjmení není  ovšem za pomoci našeho fondu možné jednoznačně ověřit a podat.

Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz Počet osob s tímto příjmením na světě uvádí např. stránky: http://forebears.io/surnames/tuza

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.

vyd.Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :

Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)