příjmení

Text dotazu

Dobrý den, v televizním zpravodajství mě zaujala reportáž o jménech a významu příjmení. Rád bych Vás touto cestou požádal o výklad příjmení Fikrle. Předem děkuji za odpověď popřípadě za informace kde bych mohl sám zapátrat a rozšířit povědomí o svém vlastním příjmení.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Fikrle pochází z podstatného jména činitelského (podstatné jméno, které má slovesný základ - pojmenovává tedy osobu podle její činnosti). Je odvozeno z německého slovesa ficken = třít; někdy je také zmiňováno slovo vicâr = náměstek.

Stejným způsobem jako Fikrle vznikla také příjmení Fiker, Fikerle, Fikar, Fikert, Fikr a Fikrt.

 

Dle statistik je mužů s příjmením Fikrle v ČR 104 a nejhustější je výskyt tohoto jména v okrese Přeštice. (http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Fikrle/hustota/)

Pokud by Vás dále zajímaly statistiky, co se týče četnosti příjmení v České republice, doporučujeme Vám využít stránky www.kdejsme.cz a www.nasejmena.cz. Naleznete zde četnost výskytu příjmení u žen i mužů, rozložení dle jednotlivých krajů či věkový průměr.

 

 

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.01.2016 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu