příjmení

Text dotazu

Dobrý den, v televizním zpravodajství mě zaujala reportáž o jménech a významu příjmení. Rád bych Vás touto cestou požádal o výklad příjmení Fikrle. Předem děkuji za odpověď popřípadě za informace kde bych mohl sám zapátrat a rozšířit povědomí o svém vlastním příjmení.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Fikrle pochází z podstatného jména činitelského (podstatné jméno, které má slovesný základ - pojmenovává tedy osobu podle její činnosti). Je odvozeno z německého slovesa ficken = třít; někdy je také zmiňováno slovo vicâr = náměstek.

Stejným způsobem jako Fikrle vznikla také příjmení Fiker, Fikerle, Fikar, Fikert, Fikr a Fikrt.

Dle statistik je mužů s příjmením Fikrle v ČR 104 a nejhustější je výskyt tohoto jména v okrese Přeštice. (http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Fikrle/hustota/)

Pokud by Vás dále zajímaly statistiky, co se týče četnosti příjmení v České republice, doporučujeme Vám využít stránky www.kdejsme.cz a www.nasejmena.cz. Naleznete zde četnost výskytu příjmení u žen i mužů, rozložení dle jednotlivých krajů či věkový průměr.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.