Přijímání energie na Zemi

Text dotazu

Pokud bereme v potaz že Země a její atmosféra je uzavřená soustava (vím že není, ale v rámci této myšlenky takto přemýšlím), jsou potom například solární panely zdrojem nové energie, která následně zůstává v uzavřené soustavě Země a její atmosféry?

Odpověď

Dobrý den,

tuto otázku zodpověděl kolega z Ústavu teoretické fyziky:

"Především Země i s atmosférou není uzavřený systém, neboť na ni neustále dopadá sluneční a kosmické záření a zároveň Země neustále vyzařuje tepelné a další záření do okolního prostoru. Kdyby Země nevyzařovala přebytečné teplo do okolí a všechno dopadající sluneční záření by se absorbovalo, Země by se přehřála a my bychom na ní nemohli žít.

Ovšem část dopadající energie ve formě slunečního záření se může dočasně uložit v jisté formě na Zemi, ať už jako elektrická energie nebo chemická energie ve fosilních palivech (je třeba si uvědomit, že všechna biomasa čerpá energii především ze Slunce a ukládá ji do vhodných chemických sloučenin, rozkladem a přeměnou těchto látek pak v zemské kůře vznikají fosilní paliva). Když tuto uloženou energii pak lidé využijí, nakonec se typicky přemění téměř celá na teplo (rozmyslete si, co se např. stane s pohybovou energií všech aut, když zastaví) a časem se toto teplo vyzáří opět do okolního prostoru.

Takže odpověď na vaši otázku zní spíše ne v tom smyslu, že jde o energii ze Slunce, která dopadá na Zemi neustále, takže nejde o novou energii, jen je to nový způsob, jak tuto energii zachytit a dočasně uložit ve formě elektrické energie."

Doufám, že Vám odpověď pomohla.

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Knihovna Matematicko-fyzikální fakulty UK

Datum zadání dotazu

16.01.2017 22:16

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu