Příjemní Tragan

Text dotazu

Zdravím, chtěl bych se něco dozvědět o příjemní Tragan. Není typicky české a já bych rád věděl, s kterou zemí je nejvíce spojováno

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Tragan dle příručky "Naše příjmení" od Kotíka, A. (s. 114) pochází z příjmení Trakal. To vzniklo ze slova trakati = něco těžkého nésti či vléci (něm. tragen, lat. trahere), odtud pak trakař, trakač = kolečko k vožení břemen. (s. 106). V novějších příručkách se toto příjmení již nevyskytuje.
Tuto příručku lze nalést na stránkách NK ČR - Digitální knihovna - Kramerius http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do , pod odkazem monografie. Tyto stránky jsou volně dostupné.
Ke dni 15.7. 2009 žilo dle statistik ze serveru "Kde jsme" v České republice 93 osob s příjmením Tragan/ Traganová. 40 mužů a 53 žen. Nejčastěji ve Frýdlantu nad Ostravicí a Ostravě.
Zdroje:
* Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=22709
*Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.12.2012 15:12

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu