přídomek

Text dotazu

Dobrý den,
na tohle mi opravdu google nestačí.
Rád bych znal detailní analýzu takzvaných "přídomků" - všech. Ze které země pocházejí, jak se píší a vyslovují, dá-li se dle nich určit titul šlechtice - sir, de, van, von, cid a podobně - jako-že de by byl dejme tomu hrabě a von třeba kníže..

Odpověď

Dobrý den,

šlechtická titulatura v evropském kontextu je nezměrně širokou kapitolou, kterou nějakým způsobem zabývá či alespoň dotýká řada vědeckých disciplín a oborů, historií počínaje, přes dějiny správy, genealogii a lingvistikou konče. Souvisí také přímo s dějinami dané země a vývojem její správy, především v období lenního systému; původ řady titulů však sahá až ke kontaktům území s pozdní Římskou říší (do 5. století). Tyto zpravidla vyjadřují status společenský, správní a pojí se s buď přiděleným lénem, či rodovým sídlem. Ačkoli je vývoj šlechtické titulatury místně velmi specifický a jen stěží lze bez hluboké erudice zobecňovat, lze říci, že titul jako takový měl (a dodnes má) za úkol jasně stanovit společenské postavení jejího nositele a jeho jednoznačnou identifikaci (samozřejmě v kombinaci se jménem). Například známý šlechtický predikát „von“ v první řadě poukazuje na lokalitu či konkrétní místo, s nímž je nositel, potažmo jeho rod spjat, predikátu pak při užití plné titulatury předchází vlastní titul (např. hrabě, kníže atd.). Tyto pak mimo jiné indikují společenské postavení nositele, a tím pádem i jeho pozici ve státní správě, pravomoci a do určité doby i pozici v rámci vojska. Na šlechtické tituly se tak dá nazírat z mnoha různých úhlů, a bohužel není v možnostech této služby Váš dotaz vyčerpávajícím způsobem odpovědět. Proto bych Vám spíše doporučil nahlédnout do některého z titulů, jejichž výběr uvádím dále.

Použité zdroje

Monografie:
VYKYPĚL, Bohumil. Studie k šlechtickým titulům v germánských, slovanských a baltských jazycích: etymologie jako pomocná věda historická. 2., přeprac. a rozš. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2011. 327 s. Studia etymologica Brunensia; 11. ISBN 978-80-7422-110-1.
CONZE, Eckart. Kleines Lexikon des Adels: Titel, Throne, Traditionen. München: Beck [BRD], c2005, 259 s. ISBN 3406510701.
SAINTY, John Christopher, ed. Peerage creations: chronological lists of creations in the peerages of England and Great Britain, 1649-1800, and of Ireland, 1603-1898. This ed. 1st pub. Malden, Mass.: Wiley-Blackwell for the Parliamentary History Yearbook Trust, 2008. vi, 148 s. Parliamentary history: texts & studies; 1. ISBN 978-1-4051-8043-6.
ŽUPANIČ, Jan. Nová šlechta rakouského císařství. Vyd. 1. Praha: Agentura Pankrác, 2006. 452 s. ISBN 80-86781-08-9
Honours and titles in Britain. London: Central Office of Information, 1982. 29 s.
CHORUŽENKO, Oleg IGOREVIČ. Dvorjanskije diplomy XVIII veka v Rossii. Moskva: Nauka, 1999. 418 s. ISBN 5-02-010135-4.
ŽUPANIČ, Jan. Zdarma nebo za peníze? Šlechtické tituly a jejich udílení v Rakousku-Uhersku. Županič, Jan. In: Heraldická ročenka / Praha : Heraldická společnost (2005,) s. 97-118.
VYKYPĚL, Bohumil. Studie k šlechtickým titulům v germánských, slovanských a baltských jazycích: etymologie jako pomocná věda historická. Bohumil Vykypěl. Vyd. 1. V Brně : Masarykova univerzita, 2004. 235 s. (Spisy Masarykovy univerzity v Brně. Filozofická fakulta = Opera Universitatis Masarykianae Brunensis. Facultas philosophica ; č. 353) ISBN:80-210-3377-0 ISSN:1211-3034
RUVIGNY, Marquis de (ed.). The nobilities of Europe. London: Melville and company, 1909. Dostupné také z: https://archive.org/details/nobilitiesofeuro01ruviuoft
MAYRHOFER, Ernst a Anton PACE. Handbuch für den politischen Verwaltungsdienst in den im Reichsrathe vertretenen Königreichen und Ländern. Wien: Manz, 1909.
BUSH, M.L. The European nobility. Manchester [Lancashire]: Manchester University Press, 1983. ISBN 07-190-0913-8.
CLARK, Samuel. State and status: the rise of the state and aristocratic power in Western Europe. Buffalo: McGill-Queen's University Press, c1995, xiii, 502 p. ISBN 07-735-1249-7.
BUSH, M. The English aristocracy: a comparative synthesis. Dover, N.H., USA: Manchester University Press, 1984, vii, 248 p. ISBN 07-190-1806-4.
REHM, Hermann. Prädikat- und Titelrecht der deutschen Standesherren: eine rechtlich-kulturgeschichtliche Untersuchung, im Auftrag des Vereins der deutschen Standesherren unternommen. München: [s.n.], 1905.
HEINICKEL, Gunter. Adelsreformideen in Preussen: zwischen bürokratischem Absolutismus und demokratisierendem Konstitutionalismus (1806-1854). 696 pages. ISBN 978-305-0051-604.
HEYDENREICH, Eduard. Handbuch der praktischen Genealogie. [Nachdr.]. Bremen: Unikum, 2012. ISBN 978-384-5724-720.
ATIENZA, Julio de. Nobiliario Español: Diccionario Heráldico de Apellidos Españoles y de Títulos Nobiliarios. Madrid: Aguilar, 1948.
FIGUEROA Y MELGAR, Alfonso de. Estudio Histórico Sobre Algunas Familias Españolas. 6v. in 12 parts. Madrid: Editions Dawson & Fry, 1965.

Články:
KUCZER, Jarosław. Ewolucja tytulatury arystokracji śląskiej w XVI-XVIII wieku: zarys problemu. Jaroslaw Kuczer. In: Šlechtic v Horním Slezsku : vztah regionu a center na příkladu osudů a kariér šlechty Horního Slezska (15.-20. století) = Szlachcic na Górnym Śląsku. Relacje między regionem i centrum w losach i karierach szlachty na Górnym Śląsku (XV-XX wiek) / uspořádali Jiří Brňovják, Wacław Gojniczek, Aleš Zářický Ostrava - Katowice : Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, 2011 s. 35-52.