přídavné jméno kormutlivý

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co znamená přídavné jméno kormutlivý.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se, ale přímo přídavné jméno kormutlivý se nám vyhledat nepodařilo, domníváme se však, že přídavné jméno kormutlivý se rovná přídavnému jméno kormoutivý, to je doloženo již od 15. století. , kdy vzešlo mylným dělením slovesa kormútiti, jež je vlastně složeninou kolo-mútiti, které můžeme najít již v staročeštině a znamenalo asi kaliti ve smyslu např. zkalené vody, jak jej najdeme užito v Kralické bibli : "když se zkormoutí voda" či "větrové nebeskou oblohu kormoutili". Kormoutiti se pak přiblížilo svým významem k příbuzné rodině slova smutný.

Se svým dotazem se můžete také zkusit obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČRhttp://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde by Vám odborníci na český jazyk měli být schopni poskytnout relevantnější odpověď.

Zdroje:

* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992. ISBN 80-04-23715-0.

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. fotoreprint podle 3. vyd. Z roku 1971. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.