Přídavná jména od názvu obce Tisá

Text dotazu

Prosím o radu: píšu kroniku obce a dostala jsem se do sporu se starousedlíky. Já jsem náplava. Bydlím v obci Tisá. V kronice se zmiňuji o tisovských hasičích, spolcích, fotbalistech.....co je prosím dobře pravopisně: tisovský nebo tisští nebo tiský. Jedná se hlavně o množné číslo. Moc děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

V publikaci Naše místní jména a jak jich užívat od autorky Aleny Polívkové je u hesla Tisá na straně 165 uvedeno:

Tisá, (-é, rod ženský), přídavné jméno: tiský

Oproti tomu heslo:

Tisová, (-é, rod ženský), přídavné jméno: tisovský

Pramen:

POLÍVKOVÁ, Alena. Naše místní jména a jak jich užívat. Praha: Academia, 1985. 188 s.

Internetová jazyková příručka uvádí obecná pravidla tvoření přídavných jmen od jmen zeměpisných. Váš konkrétní příklad jsme tam bohužel nenašli.

Odkaz zde: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=755&dotaz=zem%C4%9Bpisn%C3%A1%20jm%C3%A9na

Doporučujeme se obrátit s dotazem na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/