Příčiny bledosti

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě proč lidem, kterým je fyzicky nebo psychicky špatně, zbledne pleť? Lidově se o těchto lidech říká, že jsou tzv. zelení.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Nápadná bledost v obličeji je jedním z příznaků mdloby. Mdloba je ve své podstatě obranná reakce organismu na stav, při kterém se do mozku nedostane potřebné množství kyslíku. V důsledku zpomaleného srdečního rytmu a snížení krevního tlaku se může stát, že se srdci nevrátí téměř žádná krev a nedojde k zásobení mozku okysličenou krví. Je tedy důsledkem přechodného snížení prokrvení těch částí mozku, které kontrolují stav vědomí.

Příznaky mdloby jsou:

  • motání hlavy, závratě
  • mžitky před očima, zatmění, bílo před očima apod.
  • žaludeční nevolnost
  • nápadná bledost v obličeji, bílé rty
  • studený pot na obličeji, čele a krku
  • celková slabost

Příčiny:

  • nízký krevní tlak – osoby s nízkým tlakem krve jsou k omdlévání náchylnější.
  • nedostatečný pitný režim nebo nedostatek jídla
  • únava, vyčerpání
  • náhlá a rychlá změna polohy (vztyčení z lehu, sedu) a to především u osob, které mají nízký krevní tlak.
  • reflexní mimovolní reakce na silný vnější podnět (špatná zpráva, bolest, strach...).
  • fobie – pohled na věci, které v nás mohou vyvolat mdloby (krev, jehly, pavouci, pohled z výšky a další fobie)
  • vypjaté emoční stavy – panika, tréma, strach, hysterie, hyperventilace atd.
  • úpal nebo úžeh
  • pobyt ve vydýchaných prostorách
  • těhotenství – zvýšený nárok na srdeční činnost
  • srdeční vady (chlopňové vady, infarkt myokardu a další)
  • dlouhé nepřetržité stání, při kterém dochází k nahromadění krve v dolní polovině těla (např. stání ve frontě)
  • záklon hlavy, rotace hlavy – dochází k utlačení tepny zásobující míchu a mozek krví
  • mdloby mohou provázet také některá akutní onemocnění (střevní virózy aj.) nebo stavy nesnesitelné bolesti
  • hormonální změny