Příčina zničení hradu Džbán (Rakovnicko) okolo roku 1300

Text dotazu

Dobrý den,
je možné dohledat zdroj informace o nálezu vrstvy popela a do červena vypálených kamenů na zřícenině hradu Džbán (severně od Rakovníka), která měla být objevena při výsadbě lesa někdy koncem 20. století, což by mohlo nasvědčovat, že byl hrad zničen požárem? Viz:
https://www.atlasceska.cz/[…]/zricenina-hradu-dzban-19765
https://ipac.svkkl.cz/[…]/detail-kl_us_auth-k0200030-Dzban-hrad

Odpověď

Prof. Tomáš Durdík ve své knize o hradu Džbán shrnuje veškerou archeologickou evidenci do roku 2011 a tento nález nezmiňuje (Durdík 2011, s. 23-51). V odstavci věnovaném stavebnímu materiálu uvádí, že na hradě není doložen žádný požár (Durdík 2011, s. 65). Za příčinu zániku hradu považuje poruchu v opukovém podloží (Durdík 2011, s. 60-61). V publikaci stratigrafické situace z roku 1994 rovněž uvádí, že požár není na hradě doložen. Uhlíky ve vrstvě 4 podle něj spíše souvisejí s vyžďářením staveniště hradu (Durdík 2016, s. 344)

Použité zdroje

DURDÍK, Tomáš. Hrad Džbán. Praha: Unicornis, 2011. Vlastivědná knihovnička SPS 18. ISBN 80-86204-25-3.
DURDÍK, Tomáš. Dodatek k záchranné akci na hradě Džbán v roce 1994. Castellologica bohemica. 2016, 13, 341-345.